آموزشی

هر آنچه که باید در مورد تفاوت قهوه با اسپرسو بدانید

تفاوت اسپرسو و قهوه

چه چیزی قهوه و اسپرسو را از هم متمایز می کند؟ آیا دانه قهوه است؟ خرد کردن؟ روش دم کردن و یا….؟ ممکن است این سوال برای دوستداران قهوه ایجاد شود که اسپرسو چه تفاوتی با قهوه دارد؟ این سوال آنقدر پرسیده شده است تا ما را متقاعد کند که به آن پاسخ دهیم. بنابراین ، در این مطلب اطلاعاتی را در رابطه با تفاوت اسپرسو و قهوه در اختیار شما قرار خواهیم داد ، همراه دلونگی باشید…

تفاوت اسپرسو و قهوه چیست؟

اسپرسو و قهوه چیزهای مختلفی نیستند. در حقیقت اسپرسو نوعی قهوه است. به طور کلی ، اسپرسو یک روش دم کردن قهوه می باشد که از فشار آب بالا و دانه های ریز خرد شده برای ایجاد یک فنجان قهوه کوچک و غلیظ استفاده می شود. در حالی که از نظر تاریخی دانه های بو داده تیره قهوه در ایتالیا ، جایی که اسپرسو اختراع شده است ، محبوبیت بیشتری داشته است ، می توان از هر نوع دانه قهوه از هر منشا و در هر سطحی برای تهیه اسپرسو استفاده کرد.

جدا از عطر و طعم غلیظ ، یکی از خصوصیات تعیین کننده اسپرسو ، یک لایه رویی کف است که به عنوان کرم شناخته می شود ، که یک محصول جانبی از فرآیند استخراج فشار بالا است. اسپرسو را می توان با شیر (یا آب اضافی) ترکیب کرد و سایر نوشیدنی های مبتنی بر اسپرسو مانند ماکیاتو ، کورتادو ، کاپوچینو ، لاته ، سفید تخت ، ماروچینو ، آمریکانو و … را تهیه نمود.

وارد هر قهوه خانه ای در ایتالیا شوید و یک “اسپرسو” بخواهید ،  فقط آنچه را که امیدوار بودید دریافت خواهید کرد – یک قهوه کوچک و قوی با یک لایه کرم. نکته این است که ، شما نیازی به گفتن “اسپرسو” نداشتید ، یک ایتالیایی بومی بندرت چنین می گوید. برای سفارش این نوشیدنی خاص تنها گفتن “یک قهوه” کافی است. این درس کوچک در مورد نحوه سفارش اسپرسو در ایتالیا نیز پاسخ سوال در عنوان این مقاله است. تفاوت اسپرسو و قهوه چیست ؟ در حقیقت وجود ندارد ! اسپرسو نوعی قهوه است ! اما اسپرسو فقط یکی از روش های دم کشیدن قهوه است.

اسپرسو و دانه های قهوه بو داده

قهوه محصول کشاورزی است که از هر نوع قهوه دم کرده از جمله اسپرسو تهیه می شود. دانه های قهوه واقعاً دانه هایی از توت گیاه قهوه هستند. روند تولید پیچیده است ، و بیش از یک راه برای انجام آن وجود دارد ، اما به طور خلاصه ، میوه توت از بین می رود ، دانه ها تخمیر می شوند ، و در نهایت بو داده و در قهوه دم می شوند.

دم کشیدن قهوه فرآیند استخراج برخی از اجزای محلول دانه ها در آب است که بعد از آن می نوشیم. روش های زیادی برای انجام این کار وجود دارد. ساده ترین روش ها مانند روش هایی است که برای قهوه ترک و قهوه کابوی استفاده می شود ، که هر دو خواستار جوشاندن قهوه آسیاب شده در آب هستند در فرآیندی که از نظر فنی به عنوان جوشانده شناخته می شود. اسپرسو یکی از پیچیده ترین روش های تهیه قهوه است که برای دستیابی به نتایج خوب نیاز به تجهیزات جدی و دانش فنی دارد. تهیه اسپرسو به طور قطعی جوشانده نیست.

یک فنجان اسپرسو

به طور خلاصه ، این فرآیند تهیه اسپرسو شامل تهیه قهوه با استفاده از آب گرم از طریق یک قهوه ریز آسیاب شده با فشار بالا است. در روزهای آغازین دستگاه های اسپرسو – تقریباً در اوایل قرن بیستم – از نیروی بخار به تنهایی برای انتقال آب گرم از طریق قهوه آسیاب شده استفاده می شد ، اما نتایج اغلب خوشایند نبود. این فرآیند و ماشین آلات طی دهه های بعدی تغییر کردند و در اواخر سال 1940 با ابتکار آشیل گاگیا در افزودن پمپ دستی برای فشار دادن آب ، به اوج خود رسید و نیازی به اتکا به فشار بخار نبود.

اگرچه اکثر دستگاه های اسپرسو مدرن جایگزین پمپ های دستی با پمپ های خودکار شده اند. باریستاها امروز از طریق سنگ زنی ، تف دادن و غیره دم کردن قهوه را انجام می دهند. مطالب بیشتری وجود دارد که می توان درباره پیچیدگی های تهیه اسپرسو نوشت ، اما این موضوع را برای مقاله دیگری می گذارم.

بهتر است که اسپرسو را به آرامی میل کنید. به عطر، طعم و مزه آن به خوبی توجه کنید، مطمئن شوید که از تجربه فوق‌العاده آن لذت می‌برید. توجه داشته باشید که الزاما اسپرسو از نوع خاصی از قهوه تهیه نمی‌شود در نتیجه ممکن است کسی که آن را درست می کند روش خاص خودش را برای تهیه آن در نظر بگیرد. امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *