آموزشی

قهوه ترک چیست؟

قهوه ترک

قهوه ترک (ترکی:  Türk kahves ، یونانی :Τούρκικος καφές ، عربی : قهوة تركية) نوعی قهوه است که با استفاده از دانه های قهوه خیلی ریز آسیاب شده و بدون فیلتر تهیه می شود. میهمانان خود را با این قهوه ترک اصیل ، ، سرگرم کنید. این قهوه با دانه های قهوه که خیلی ریز خرد شده اند ساخته می شوند که شبیه بافت پودر کاکائو هستند. برای تهیه قهوه ترک برخی از افراد دانه های آسیاب شده را با شکر و هل با استفاده از قهوه جوش یا موکاپات دم می کنند. در این فرآیند یک فنجان قهوه ترک با طعم بسیار عالی تهیه می شود که محلول آن در فنجان باقی می ماند – و شما به طور معمول آن را نمی نوشید. البته برای تهیه قهوه می توان از انواع دستگاه قهوه ساز دلونگی استفاده نمود. در ادامه این مطلب قصد داریم اطلاعاتی را در رابطه با قهوه ترک در اختیار شما قرار دهیم، همراه دلونگی باشید…

هر آنچه که باید در رابطه با قهوه ترک بدانید

قهوه قسمت مهمی از فرهنگ خاورمیانه است و کاملا متفاوت از غرب تهیه و سرو می شود. در حقیقت ، اصطلاح “قهوه عربی” به طور کلی به یک روش اصلی تهیه قهوه ترک ، با چندین تغییر اشاره دارد. قهوه ترک همیشه باید با کف آن سرو شود. در این دنیا سبک های مختلف قهوه وجود دارد که طعم همه آنها کمی متفاوت می باشد. اسپرسوی ایتالیایی با استفاده از فشارهای زیاد به آب گرم تهیه می شود. قهوه آمریکایی تمایل دارد که بیشتر رقیق شود و از طریق دم کرده فیلتر تهیه شود (اگرچه استارباکس این مسئله را به میزان قابل توجهی تغییر داده است). قهوه ترک ، برخلاف انواع دیگر ، به هیچ وجه فیلتر نیست ، هنوز حاوی قهوه است و به آرامی در یک منبع گرم جوشانده می شود.

بنابراین چه چیزی یک قهوه ترک را به یک قهوه ترک تبدیل می کند؟ و چرا و چگونه با همه سبک های دیگر متفاوت است؟ در واقع کاملاً علمی در این امر دخیل است! دقیقاً همان چیزی است که ما در اینجا در مورد آن بحث خواهیم کرد.

ریشه قهوه ترک چیست ؟

قهوه به عنوان یک نوشیدنی قرن هاست که وجود دارد. امپراتوری عثمانی که بخشی از آن اکنون ترکیه است ، در واقع یکی از اولین کسانی بود که قهوه را در این کشور به بخشی از زندگی روزمره تبدیل کرد. تاکنون ، قهوه بخشی اساسی از فرهنگ ترکی است و در همه خانه ای قهوه وجود دارد. همه انواع قهوه ، اعم از فهوه ترک ، آمریکایی یا ایتالیایی ، به عنوان یک دانه در یک گیاه قهوه شروع به رشد می کنند. انواع مختلفی از گیاهان قهوه وجود دارد که شایع ترین آنها انواع عربیکا و روبوستا است.

دانه های قهوه پس از برداشت ، خشک ، تخمیر و بو داده می شوند. نوع دانه و همچنین فرآیند تفت دادن همه در عطر و طعم قهوه تأثیر می گذارد. به عنوان مثال ، روبوستا کمی تلخ تر است. با این حال ، نه نوع دانه و نه فرآیند بو دادن تعیین نمی کند که شما کدام نوع قهوه را درست می کنید ، اگرچه به نظر می رسد که قهوه های ترک به طور کلی از دانه های بوداده بیشتر استفاده می کنند. اختلافات قهوه فقط زمانی ظاهر می شود که دانه های بو داده خود را به قهوه تبدیل کنید!

دم آوری قهوه

قبل از اینکه بتوانیم در مورد ویژگی های قهوه ترک بحث کنیم ، باید بدانیم که تهیه قهوه چگونه انجام می شود. همانطور که در مورد برگ چای اتفاق می افتد ، شما در واقع دانه های قهوه را نمی نوشید. در عوض ، هنگام تهیه قهوه ، طعم دانه قهوه را از آب می گیرید. خوشبختانه ، شما می توانید طعم دهنده های قهوه را با استفاده از آب گرم به خوبی استخراج کنید.

برای استخراج طعم مناسب ، در اکثر تکنیک های تهیه قهوه ابتدا دانه های قهوه تازه بو داده را خرد می کنند (به یاد داشته باشید که بسته بندی برای تازه و زنده نگه داشتن دانه های بو داده بسیار مهم است). اندازه آسیاب بر قدرت قهوه تأثیر می گذارد. هرچه اندازه پودر دانه قهوه کوچکتر باشد ، سطح آن پودرها نیز بیشتر می شود. در نتیجه آب دسترسی بیشتری به عطر و طعم قهوه دارد و به راحتی قادر به استخراج آن خواهد بود. بنابراین آسیاب کوچکتر منجر به تهیه قهوه ای با طعم عالی می شود.

مرحله بعدی فرآیند استخراج واقعی است. هنگام تهیه قهوه ، آب گرم را روی قهوه آسیاب شده می ریزید. یا می توانید دانه های قهوه را برای مدت طولانی در آب بگذارید (قهوه ترکی!) یا خیلی سریع در فشارها و درجه حرارت بالا این کار را انجام دهید (قهوه ایتالیایی). مدت زمان مصرف شما و همچنین دمای آب همگی تعیین کننده طعم و قوام نهایی قهوه شما هستند.

نکاتی در رابطه با قهوه ترک

قهوه ترک خیلی ریز خرد می شود و نسبت به انواع قهوه ریزتر است. اندازه ذرات آن از ذرات قهوه تقریباً کمتر از 1 میلی متر می باشد. در نتیجه ، سطح زیادی از ذرات قهوه در دسترس خواهد بود. استفاده از سیستم فشار و دمای بالا مانند تهیه اسپرسو احتمالاً قهوه را بسیار تلخ می کند.

وقتی قهوه ترک آسیاب شد ، آن را در یک لیوان کوچک با دسته قرار می دهید. اگر قهوه بیشتری می خواهید ، کافی است یک قهوه دیگر بخورید. به قهوه آب و شکر (در صورت نیاز) اضافه می کنید. افزودن قند به قهوه در این مرحله ، به جای شکر ، از ویژگی های قهوه ترک نیز هست. سپس لیوان کوچک را به آرامی گرم کرده و مرتباً هم می زنید تا اطمینان حاصل شود که قهوه با آب گرم و فزاینده ای تماس خوبی پیدا می کند. پس از اتمام کار ، آن را در فنجان های کوچک سرو ریخته و میل کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *