آموزشی

کرما قهوه (Coffee Crema) یا کافی کرما چیست؟

کرما قهوه

کرما اولین چیزی است که قبل از نوشیدن اسپرسو می بینیم.  بافت آن زیبا ، امولسیون شده و اغلب دارای رنگهای چرخشی طلایی کمرنگ و کاراملی پر رنگ است. کرما یکی از با ارزش ترین اجزای اسپرسوی خوش ساخت است.  بافت کاراملی و خامه ای و پف کف هنگامی ایجاد می شود که آب داغ روغن دانه های قهوه را امولسیون کرده و با حباب های کوچک صاف در بالای اسپرسو شناور شود. 

اعتقاد بر این است که اولین کرم در سال 1948 به لطف آچیل گاگیا ، صاحب کافه میلانی ، اختراع شده است. کرما آن کف رنگ مایل به قهوهای مایل به زرد است که در روی سطح اسپرسو قرار می گیرد.  در حالی که به نظر می رسد کرما جنبه ثانویه یک فنجان عالی قهوه است ، اما کمی بیشتر از آن ارزشمند است.

کرما قهوه چیست؟

کرما یک کف خوش عطر و طعم ، معطر ، قهوه ای مایل به زرد است که در بالای اسپرسو قرار دارد.  وقتی حباب های هوا با روغن های محلول در قهوه ریز مخلوط می شوند ، تشکیل می شود.  برخی از مردم این اثر را “اثر گینس” می نامند. وجود مقدار زیادی از کرما در یک فنجان اسپرسو نشان دهنده یک قهوه با کیفیت و خوب آسیاب شده و یک باریستای ماهر (قهوه ساز حرفه ای) است.  کرما به اسپرسو کمک می کند تا طعم کامل و بیشتری داشته باشد.

کرما کامل چیست ؟

باریستاها نظرات مختلفی در مورد آنچه که به عنوان کرم کامل می دانند دارند، هدف این است که یک اسپرسو با کرمای نه چندان ضخیم ، نه خیلی نازک و کرمایی که حدود دو دقیقه بر روی سطح قهوه بماند، تهیه شود. تهیه کرما یا کافی کرم ممکن است پیچیده باشد، اما باید چند نکته را بخاطر بسپارید :

-اگر کرما بیش از حد در فنجان داشته باشید ، اسپرسو کمتری خواهید داشت.  بسیاری از باریستاها برای ایجاد کرمای حدود یک دهم اسپرسو تلاش می کنند.

-زیاد دم کردن، کم دم کردن و درشتی آسیاب می تواند بر کرم تأثیر بگذارد.

-اگر کرم شما بعد از کمتر از یک دقیقه “افت” کرد (از بین رفت) ، دم خیلی سریع بوده یا قهوه خیلی سبک بوده است.

-دم کردن توسط دستگاه اسپرسو با کیفیت باید بین 15 تا 30 ثانیه طول بکشد ، اگرچه این ممکن است از یک دستگاه به دستگاه دیگر متفاوت باشد.

-به خاطر داشته باشید که قبل از استفاده، اجازه دهید دستگاه شما گرم شود و دستگاه را مرتباً تمیز کنید تا از عملکرد درست آن اطمینان حاصل کنید.  یک دستگاه کثیف تلخی را در اسپرسو شما ایجاد می کند.

عوامل موثر بر کرما

شما ممکن است کنترل کاملی روی کرم اسپرسو خود نداشته باشید.  فراتر از تکمیل تکنیک دم کردن، کرما می تواند تحت تأثیر چند عامل اضافی قرار گیرد :

-دانه های تازه بو داده کرم بیشتری را روی اسپرسو تشکیل می دهند.  دلیل این امر این است که روغن دانه های قهوه هنوز از فرآیند بو دادن خارج می شوند.

-به طور کلی ، هرچه دانه تیره تر باشد ، میزان کرما نیز کمتر ایجاد می شود.  این به دلیل مالش روغن در هنگام دست زدن ، بسته بندی و آسیاب شدن دانه است.  باز هم ، شناخته شده نیست که یک دانه ی کمتر کباب شده، کرم ایده آل ایجاد کند.

-دانه های فرآوری شده طبیعی معمولاً بهترین کرم را تولید می کنند زیرا بیشتر آن روغنها دست نخورده باقی می مانند.

-بسیاری از دستگاه های اسپرسو که برای مصارف خانگی فروخته می شوند دارای کنترل اتوماتیک هستند.  اگرچه این کار راحت است ، اما این فرآیند می تواند تشکیل کرم را در مقایسه با نوع دست ساز آن محدود کند.  برخی از ماشین های اتوماتیک سعی می کنند با ایجاد کرم تقلیدی این مورد را جبران کنند.

گرچه به نظر می رسد کرم خوب تعریف یک فنجان اسپرسو کامل است ، اما به اندازه برخی که تصور می کنند حیاتی نیست.  البته که به طعم اسپرسو اضافه می شود و آن را لذیذ تر میکند.  با این حال ، داشتن یک فنجان اسپرسو با طعم عالی بدون کرم کامل کاملاً امکان پذیر است.

به قول معروف ، “ما با چشم خود غذا می خوریم.”  اما وقتی نوبت به کرم اسپرسو می رسد ، متخصصان تخصصی قهوه می فهمند که “زیبا” لزوما به معنای “خوشمزه” نیست.  در مسابقات قهرمانی جهان باریستا ، جدول امتیازات داوران این نتایج را نشان می دهد که کرما فقط بر اساس وجود یا نبودن آن ، با یک “بله / خیر” ساده ارزیابی می شود. اما دسته های دیگر مانند شیرینی ، اسیدیته ، تلخی ، وزن ، بافت و پایان از کم به زیاد مشخص می شوند.

تاریخچه مختصر اسپرسو و کرما

اولین مدل اختراع شده برای دستگاه اسپرسو توسط آنجلو موریوندو از تورین ایتالیا در سال 1884 طراحی شد. دستگاه وی قادر به استفاده از دو دیگ بخار جداگانه ، 1.5 بار فشار و هر دو بخار و آب برای تولید اسپرسو بود.  در آن زمان این اختراع یک عمل انقلابی بود. سپس در اوایل قرن بیستم ، لوئیجی بزررا روشی را ابداع کرد که در عرض چند ثانیه اسپرسو را مستقیماً درون فنجان خود دم کنید. 

وی چندین پیشرفت در طراحی موریوندو ایجاد کرد و دما را به حدی کاهش داد که اسپرسو با طعم بهتری ایجاد کند(حدود 195F).  با این حال ، او ایده ای نداشت که چگونه طرح خود را به بازار عرضه کند ، بنابراین شخصی به نام Desiderio Pavoni حق ثبت اختراع را خریداری کرد و هر دو برای ایجاد یک ماشین حتی بهتر – با یک شیر فشار و عصای بخار – که در نمایشگاه میلان 1906 معرفی کردند ، همکاری کردند.  امروز ، نام تجاری آن به سادگی با نام “La Pavoni” نامگذاری شده است.

سرانجام ، در سال 1948 صاحب کافه میلانی ، آشیل گاگیا ، دستگاه اهرم محور را اختراع کرد تا دستگاه اسپرسو مدرن را به ما ارائه دهد. اختراع جدید گاگیا به دلیل دادن نه تنها “دستگاه اسپرسو مدرن”، بلکه یک “اسپرسوی مدرن” نیز اعتبار دارد : فشار بالا اکنون قادر به ایجاد کرم در بالای یک فنجان اسپرسو بود.

حکایت های تاریخی حاکی از آن است که مصرف کنندگان در ابتدا نسبت به لایه “کف” بالای اسپرسوی خود محتاط بودند تا اینکه گاگیا از آن به عنوان کرم کافی نام برد ، و این نکته را القا می کند که اسپرسوی وی از چنان کیفیت بالایی برخوردار است که کرم خاص خود را تولید می کند. از آن زمان به بعد ، کرم به عنوان شاخص کیفیت اسپرسو در نظر گرفته شده است.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشید در صورتی که قصد خرید دستگاه قهوه ساز دلونگی و اسپرسوساز دلونگی را دارید می توانید از طریق خطوط ارتباطی موجود در وب سایت با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

1 نظر در “کرما قهوه (Coffee Crema) یا کافی کرما چیست؟

  1. ممنون از سایت فوق العادتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *